Obsługa handlu hurtowego w systemie LUXtrade obejmuje zarządzanie kontrahentami, umowami oraz wsparcie handlu na rynku energii, gazu i instrumentów pochodnych.
Korzystanie z systemu LUXtrade w procesie obsługi handlu hurtowego zapewni:
Sprawny handel na rynkach regulowanych oraz OTC:
Łatwy podgląd zestawień i podsumowań:
Do funkcjonalności systemu LUXtrade w zakresie backoffice’u należy:
Proces jest realizowany przez kilka modułów niezależnych komunikujących się pomiędzy sobą. Możliwe jest wdrożenie realizacji wybranych procesów na przykład: zarządzanie danymi rozliczeniowymi jest skomunikowane z zewnętrznym narzędziem do generowania dokumentów rozliczeniowych.
Środowisko LUXtrade zapewnia narzędzia dedykowane rynkowi odnawialnych źródeł energii:
Lux Green Forecast – moduł prognostyczny dla źródeł generacji OZE – farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia tworzenie automatycznych prognoz produkcji generacji wiatrowej i fotowoltaicznej. Powstają one na podstawie prognoz pogody dostarczanych razem z modułem lub z zewnątrz przez Klienta oraz danych historycznych w oparciu o modele statystyczne. Produkt realizuje funkcjonalności:
Moduł Lux Virtual Power Plant odpowiadający za koordynację i optymalizację źródeł połączonych w wirtualną elektrownię: produkcyjnych OZE lub konwencjonalnych, odbiorców (w tym DSR) i magazynowych. Modele optymalizacyjne mogą realizować różne strategie w zależności od oczekiwań klienta, zwracając optymalne punkty pracy jednostek realizujących zadany cel. Dostępne funkcje:
Lux P2PTrading – platforma skierowana do prosumentów OZE oraz spółek obrotu do wirtualnego obrotu energią elektryczną. Funkcjonalności platformy pozwalają na kojarzenie prosumenta z odbiorcą, wymianę informacji ze spółką obrotu i automatyczne rozliczenia tradycyjne oraz oparte o technologię Blockchain. Moduł zapewnia dostęp do:
W obrębie rozwiązań LUXtrade dostępny jest moduł realizujący obowiązki wewnętrznego nadzoru nad obrotem giełdowym, w tym obowiązki firm o statusie PPAT. Moduł umożliwia analizę obrotu giełdowego od kątem wykrycia potencjalnych manipulacji lub działań nie mających uzasadnienia biznesowego i zapewnia dostęp do funkcji:
LUXtrade zapewnia wsparcie dla procesów rynku mocy integrując je z pozostałymi obszarami działalności w systemie. System zapewnia mechanizmy analizy dyspozycyjności jednostek wytwórczych, akwizycji danych pomiarowych oraz kalkulacji WSOM. Dostępne są również funkcjonalności monitoringu i ewidencji dyspozycyjności, obowiązków mocowych oraz rezerwy mocy. System wspiera obszar handlu obowiązkami mocowymi i rozliczeń z kontrahentami rynku mocy.
System LUXtrade posiada kilka rozwiązań dedykowanych dla klientów, m.in.:
Witryna internetowa CORNUS, jest miejscem gdzie Kontrahent może zaczerpnąć wszelkich informacji o umowach i ich realizacji. Dostępne funkcje:
Portal techniczny PWIT:
Portal handlowy ETUA:
Witryna internetowa dla klientów Domu Maklerskiego – Broker Client – umożliwia składanie zleceń dla klientów Domu Maklerskiego wraz z pilnowaniem zabezpieczeń i dostępem do rozliczeń.
W zakresie zarządzania produkcją energii elektrycznej system LUXtrade wspiera użytkowników w procesie planowania wytwarzania uwzględniając plany remontowe jednostek wytwórczych oraz umożliwiając ich negocjację w obszarze Grupy Kapitałowej między Jednostką Zarządzającą a Wytwórcami.
Portal wymiany informacji technicznych jest przeznaczony do komunikacji z Wytwórcami oraz umożliwia:
Dzięki ewidencji zdarzeń planistycznych i ruchowych system LUXtrade zapewnia:
W zakresie planowania dostaw i grafikowania system LUXtrade zapewnia:
RYNEK POLSKI – ENERGIA ENEKTRYCZNA
WIRE (System komunikacji z Operatorem Systemu Przesyłowego) jest modułem systemu LUXtrade umożliwiającym Operatorom Handlowo-Technicznym i Operatorom Handlowym aktywne uczestnictwo w handlu energią na Godzinowym Rynku Bilansującym. Zadaniem modułu jest wymiana informacji technicznych i handlowych, w ramach systemu Wymiany Informacji o Rynku Energii. Moduł WIRE jest zgodny z wymogami Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) i umożliwia pełną współpracę z węzłem centralnym WIRE. Jest w pełni zintegrowany z systemem LUXtrade, który kompleksowo wspomaga działalność przedsiębiorstw na Rynku Energii Elektrycznej.
Funkcje modułu:
SOWE (System Komunikacji z Operatorem Systemu Przesyłowego) Moduł stworzony z myślą o efektywnej współpracy i komunikacji wytwórców energii z Operatorem Systemu Przesyłowego.
Moduł umożliwia:
RYNEK NIEMIECKI – ENERGIA ENEKTRYCZNA
RYNEK POLSKI i NIEMIECKI – GAZ
W zakresie zarządzania portfelem system LUXtrade wspiera użytkowników systemu w monitorowaniu pozycji kontraktowych na wielu towarach, wycenach rynkowych, optymalizacji oraz analiz scenariuszowych.
Do kluczowych funkcjonalności systemu należą:
Moduł prognostyczny systemu LUXtrade został stworzony na potrzeby przewidywania danych zawartych w szeregach czasowych takich jak zapotrzebowanie na ciepło, energię, ceny energii i surowców.
Funkcje modułów:
System LUXtrade wspiera zarządzanie ryzykiem rynkowym (market risk) w obszarze hurtowego obrotu energią elektryczną, praw majątkowych, uprawnień do emisji, gazu w stosunku do możliwych niekorzystnych zmian wartości kontraktu, portfela kontraktów pod wpływem zmian warunków rynkowych. Do kluczowych funkcjonalności systemu należą:
Moduł raportujący LUXtrade jest narzędziem klasy Business Intelligence, umożliwiającym wykonywanie raportów z różnych obszarów operacyjnych firmy, poczynając od finansów, poprzez analizę sprzedaży i produkcji, a skończywszy na analizach klientów, dostawach, marketingu i dystrybucji oraz wielu innych.
Moduł zapewnia:
Zbiera dane z wszystkich modułów systemu oraz dane rynkowe. Dostarcza wszelkich niezbędnych danych dla poszczególnych grup użytkowników. Wprowadza element standaryzacji dostępu do danych oraz docelowo stanowi tzw. „jedyne źródło prawdy” – w pełni zaspokaja potrzeby firmy w obszarze analizy i raportowana oraz rozwoju i eksploatacji systemów wspomagania decyzji. Wykorzystuje udostępniane przez silniki bazy danych rozwiązania wspomagające wydajność, takie jak: partycjonowanie, widoki zmaterializowane oraz przepisywanie zapytań.