Projekt realizowany w konsorcjum naukowym w składzie:
- Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie (lider)
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
- Transition Technologies S.A.
W ramach realizacji projektu zostanie przeprowadzone badanie zastosowania innowacyjnej technologii zarządzania wiedzą (technologii semantycznej), opartej na wykorzystaniu kontrolowanego języka naturalnego, w modelowaniu sytuacji zaginięć i sposobu postępowania policjantów w reakcji na zdarzenie. Potrzebą stanowiącą podstawę do uruchomienia projektu badawczego jest brak centralnej bazy danych w zakresie analizy dotychczas prowadzonych spraw zaginięć osób. Aktualnie nie ma możliwości szybkiego, systemowego porównania i odniesienia w aktualnie prowadzonych sprawach do spraw wcześniejszych.
Celem projektu jest opracowanie gotowego, przetestowanego narzędzia wraz z bazą danych do użytku przez Policję, pozwalającego na wykorzystanie informacji przy planowaniu i koordynowaniu we wszystkich sprawach dotyczących poszukiwania osób zaginionych. Stworzenie innowacyjnego narzędzia pozwoli na zwiększenie skuteczności Policji w zakresie odnajdywania osób zaginionych oraz wsparcie procesów dowodzenia i podejmowania decyzji w akcjach Poszukiwawczych. Powyższe rozwiązanie informatyczne umożliwi analizowanie zjawiska zaginięć osób do celów naukowych oraz dydaktyki policyjnej, a także przyczyni się do poprawy warunków pracy funkcjonariuszy poprzez dostęp do specjalistycznej wiedzy i technologii.
Lata realizacji projektu: 2018-2020
Całkowita wartość projektu i dofinansowania: 5.148.227 zł
Kierownik projektu: dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska
Projekt realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu nr 9/2018 na finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.