Optymalizacja wykorzystania wodoru

Zgodnie z głównymi wytycznymi rozwoju branży wodorowej, wykorzystanie tego nośnika energii planowane jest w trzech głównych obszarach: energetyce, transporcie oraz przemyśle. Wsparcie informatyczne dla spółek multienergetycznych w tym zakresie jest zapewnione za pomocą wielowarstwowego optymalizacyjnego narzędzia Transition Technologies, uwzględniającego zarówno aspekty komercyjne, jak i techniczne powiązanych procesów.
Nadrzędnym celem optymalizacji jest maksymalizacja przychodów z wykorzystania wodoru w oparciu o informacje o dostępnych ilościach wodoru, aktualnych warunkach rynkowych, o dane z istniejących systemów wsparcia ekonomicznego oraz techniczno-kosztowych charakterystyk procesów technologicznych wykorzystujących wodór jako nośnik energii. Dla każdego kroku czasowego scenariusza optymalizacji, optymalizator jest w stanie przekazać użytkownikowi informacje o tym, w jaki sposób dostępny wodór może zostać optymalnie wykorzystany lub odsprzedany odbiorcom docelowym. Narzędzie może służyć wsparciem zarówno zespołom, zajmującym się obrotem paliwami gazowymi, jak i operatorom instalacji do wykorzystania wodoru.
W warstwie nadrzędnej optymalizator uwzględnia aktualnie dostępne wolumeny oraz zapotrzebowanie na wodór, ceny wodoru i energii elektrycznej, ale również, ze względu na stabilizującą rolę wodoru dla sieci energetycznej, jest uwzględniane aktualne zapotrzebowanie na energię elektryczną. System uwzględni również profil zapotrzebowania na paliwo wodorowe oraz poziom krytyczności instalacji przemysłowych.
Warstwa podrzędna produktu realizuje zadanie minimalizacji kosztów operacyjnych pracy poszczególnych instalacji technicznych w łańcuchu dostaw poprzez planowanie optymalnego rozdziału obciążenia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, a także dobór punktów pracy urządzeń gwarantujący realizację zadanych parametrów procesu. Narzędzie zaprojektowane zostało do wsparcia szerokiego zakresu instalacji technicznych, takich jak zespoły kompresorowe do zatłaczania wodoru do sieci, turbiny gazowo-wodorowe, ogniwa paliwowe oraz stacje tankowania pojazdów.