Optymalizacja wtłaczania wodoru do sieci

Ważnym aspektem eksploatacji sieci gazowych w najbliższym czasie będzie umożliwienie realizacji procesów technicznych z uwzględnieniem rozproszonego wtłaczania wodoru. Szczególnie istotne będzie zadanie utrzymania dopuszczalnych stężeń wodoru w gazie ziemnym, które mogą się różnić w zależności od segmentu systemu, przy zachowaniu ciągłości dostaw mieszaniny o wymaganych parametrach jakościowych. Do precyzyjnego obsłużenia tego zagadnienia możliwe jest wykorzystanie modelu sieci z uwzględnieniem mieszania się oraz niejednorodnego rozpływu gazu ziemnego w połączeniu z wodorem. Rozwiązanie informatyczne firmy Transition Technologies zapewnia pod tym kątem możliwość stosowania zarówno własnych modeli, jak i modeli zewnętrznych dostawców.
Wielowarstwowy produkt informatyczny do optymalizacji wtłaczania wodoru do sieci jest częścią większego systemu do zarządzania oraz optymalizacji pracy sieci przesyłowych GTSOpt. Produkt ten pozwala na optymalne zarządzanie lokalnymi rozproszonymi instalacjami do wtłaczania wodoru przy zmieniającym się zapotrzebowaniu na gaz ziemny oraz wodór w sieci, z uwzględnieniem ograniczeń technicznych odcinków instalacji przesyłowej oraz zamodelowanych bądź zmierzonych stężeń gazów w poszczególnych punktach wtryskiwania.
Wynikami rozwiązanego zadania są wskazane dla każdego kroku horyzontu czasowego przeliczanego scenariusza optymalne pod względem kosztowym punkty pracy poszczególnych urządzeń zespołów zatłaczających wodór do sieci gazowych. Eksploatacja urządzeń na tych ustawieniach ma na celu minimalizację kosztów operacyjnych zainstalowanej na sieci grupy zespołów do zatłaczania wodoru. Dodatkowo system ten może zostać rozszerzony o modele instalacji do produkcji wodoru, zapewniając uwzględnienie wszystkich najważniejszych komponentów instalacji liniowych oraz rozproszonych.