Optymalizacja uzdatniania oraz wtłaczania biometanu do sieci

Jednym ze sposobów wykorzystania biogazu jest jego uzdatnianie, a następnie wtłaczanie do sieci gazowej w postaci biometanu. Wsparcie informatyczne dla operatorów biometanowni w tym zakresie zapewnione jest za pomocą narzędzia optymalizującego proces uzdatniania oraz wtłaczania biometanu do sieci gazowej.
Warstwa systemu, odpowiadająca za optymalizację technicznych procesów uzdatniania oraz wykorzystania biogazu, ma na celu minimalizację kosztów eksploatacyjnych przy uwzględnieniu odpowiednich ograniczeń instalacji. Dzięki optymalnemu harmonogramowaniu pracy poszczególnych urządzeń oraz sterowaniu w czasie rzeczywistym parametrami procesów energochłonnych, system zapewni minimalizację kosztów przy jednoczesnym spełnieniu wymagań technologicznych, stawianych do każdego procesu. W przypadku wprowadzenia biometanu do sieci takie procesy mają miejsce na etapie uzdatniania biogazu wraz z ewentualnymi etapami sprężania oraz schładzania sprężonego biometanu.
Warunkami technicznymi, które potencjalnie będą wpływać na zarządzanie pracą zespołów do wtłaczania biometanu, są dopuszczalne wartości ciepła spalania oraz liczby Wobbego, zawarte w odpowiednich rozporządzeniach i zapisach w umowach z klientami końcowymi. Innymi ważnymi czynnikami technicznymi są przepustowość instalacji uzdatniania, objętość zbiornika pośredniego do magazynowania biometanu, minimalne oraz maksymalne przepustowości agregatu sprężającego. W zależności od wyżej wymienionych warunków oraz ograniczeń optymalizator będzie mógł proponować optymalny harmonogram pracy agregatu sprężającego w celu minimalizacji kosztów jego użycia oraz wydłużenia jego okresu żywotności. Dodatkowo, dla instalacji z planowaną pracą kilku agregatów optymalizator będzie mógł rozdzielać obciążenie pomiędzy nimi w czasie rzeczywistym na podstawie zmierzonych wartości zużycia energii.